Wspólnie przechodzą przez wszystkie etapy pracy nad projektem, poznają kolejne elementy procesu twórczego – od pomysłu do realizacji – które prowadzą do stworzenia spójnej wypowiedzi fotograficznej.
Warunkiem zaliczenia Programu Mentorskiego będzie aktywny udział w zjazdach oraz obrona projektu artystycznego bazującego na wiedzy i doświadczeniach zebranych podczas uczestnictwa w Programie Mentorskim. Każdy, kto spełni warunki zaliczenia, otrzyma certyfikat.
W programie znajdują się także zajęcia warsztatowe oparte o teoretyczne teksty dotyczące fotografii, pozwalające na głębszą refleksję nad tworzeniem autorskich cykli. Zjazd finałowy organizowany jest we współpracy z Fotofestiwalem w Łodzi. Ważnym aspektem kursu jest networking: spotkania z zaproszonymi gościniami i gośćmi, wernisaże, promocje książek.
Kurs kończy się realizacją projektu. Wybrane cykle prezentowane są w zbiorowej publikacji.
Rekrutacja do edycji 2024/25 jest dwuetapowa. W pierwszym etapie należy wysłać zgłoszenie przez FORMULARZ. Jego elementem jest portfolio. Obecnie trwa rekrutacja uzupełniająca na ostatnie wolne miejsca. Na zgłoszenia czekamy do 15 września 2024.
W drugim etapie Sputnik Photos zastrzega sobie prawo zaproszenia kandydata/kandydatki na dodatkową rozmowę kwalifikacyjną (możliwość odbycia rozmowy przez internet).
Przyjęci zostaną kandydatki i kandydaci, którzy:
Projekt Mentoringowy tworzony jest przez członków kolektywu Sputnik Photos:
dr Jan Brykczyński
Karolina Gembara
dr Michał Łuczak
dr hab Rafał Milach
dr Adam Pańczuk
Program Mentorski Sputnik Photos przeznaczony jest dla osób fotografujących, które mają już opanowany warsztat techniczny, posiadających spójne portfolio, pomysł na projekt, który chcą realizować w trakcie trwania kursu oraz silną motywację do rocznej intensywnej pracy własnej.
Zapraszamy absolwentów i absolwentki szkół fotograficznych, uczelni artystycznych oraz osoby bez formalnego wykształcenia artystycznego.
Jan Brykczyński, ur. 1979 r., fotograf, edukator, autor monografii Boiko i The Gardener. W swojej pracy często porusza tematykę peryferii - miejsc oddolnej, spontanicznej działalności człowieka i jego kontaktu z naturą. Wykładowca w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy), w Łódzkiej Szkole Filmowej i na ASP w Gdańsku. Członek kolektywu Sputnik Photos. Autor licznych wystaw krajowych i międzynarodowych. Laureat konkursów i stypendiów w tym z Funduszu Wyszehradzkiego, Europejskiej Fundacji Kultury i MKiDN. Jego prace znajdują się między innymi w kolekcji Musée de l’Elysée w Lozannie i Centre Pompidou w Paryżu.
www.janbrykczynski.com
Karolina Gembara, urodzona w 1981 roku, jest fotografką, badaczką i aktywistką, której prace skupiają się wokół tematów takich jak dom, migracja, opieka, a także kwestii politycznych jej rodzinnego kraju. Fotografię wykorzystuje jako narzędzie i pretekst do współpracy, wspierając procesy twórcze. W ostatnich latach zainicjowała i zrealizowała kilka projektów partycypacyjnych angażujących osoby z doświadczeniem migracyjnym. W 2013 roku opublikowała swoją debiutancką książkę „Przymierzalnie”, która bada rolę kobiet w jej pokoleniu. W latach 2009–2016 Karolina przebywała w Indiach, gdzie powstała jej druga książka „When we lie down, grasses grow from us”. Karolina współpracuje z Archiwum Protestu Publicznego i jest członkinią Sputnik Photos. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską, której tematem przewodnim są subiektywne narracje dotyczące migracji historycznych.
cargocollective.com/karolinagembara
Michał Łuczak, urodzony w 1983 roku, jest fotografem, artystą wizualnym i kuratorem. Zajmuje się głównie fotografią i wideo. Absolwent Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie w Czechach oraz studiów latynoskich na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku jest członkiem kolektywu Sputnik Photos. Współprowadzi roczne warsztaty z fotografii dokumentalnej pod nazwą Program Mentorski Sputnik Photos i wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W ostatnich latach skupia się na skomplikowanych i merkantylnych relacjach pomiędzy człowiekiem, jego najbliższym otoczeniem i środowiskiem naturalnym. Nie szuka zbyt daleko, jego najnowsze prace skupiają się na problemach lokalnych, które można widzieć także uniwersalnie: konsekwencjach przemysłu węglowego czy gospodarczego traktowania lasów.
Rafał Milach, urodzony w 1978 roku, jest artystą wizualnym, fotografem, artywistą i pedagogiem. Jego prace skupiają się na badaniu napięć pomiędzy społeczeństwem a strukturami władzy. Autor publikacji krytycznie przyglądających się systemom kontroli. Rafał jest profesorem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Magnum i Europejskiej Fundacji Kultury. Rafał jest finalistą Deutsche Börse Photography Foundation Prize, Paszportów Polityki, laureatem nagród: Author Book Award na Rencontres Phototographiques d'Arles i konkursu World Press Photo. Jest współzałożycielem kolektywów Archiwum Protestów Publicznych i Sputnik Photos. Jego prace były szeroko wystawiane i stanowią część publicznych kolekcji instytucjonalnych na całym świecie. Od 2018 roku Rafał jest członkiem Magnum Photos.
Adam Pańczuk, urodzony w 1978 roku, jest fotografem dokumentalnym, swoje historie opowiada posługując się portretem, łączy fotografię dokumentalną z kreacyjną. Pozwala mu to opowiadać o pewnych obszarach człowieka,gdzie tradycyjne podejście do fotografii dokumentalnej nie sięga.
Jego najważniejszy projekt fotograficzny, „Karczeby”, został wyróżniony przez jury 71. konkursu POY Najlepszą Książką Fotograficzną Roku 2013 na świecie. Został doceniony przez „The British Journal of-Photography”, który uznał Pańczuka, jednym z najbardziej obiecujących fotografów młodego pokolenia na świecie. Od ośmiu lat prowadzi pracownię fotografii dokumentalnej na Akademii Fotografii w Warszawie. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu, a także fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Obecnie jest doktorantem w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. Łatwość z jaką posługuje się obrazem opisując swoje obserwacje zaowocowała wielokrotnie prestiżowymi nagrodami m.in. Picture of the Year, Magnum Expression Award, National Geographic. Publikował w: National Geographic, Newsweek, British Journal of Photography, Le Monde, Esquire, OyodePez, Geo Magazine, Polityka, Malemen, DF Gazeta Wyborcza.
Uczestnicy i uczestniczki Program Mentorski Sputnik Photos nauczą się, jak budować złożone autorskie wypowiedzi bazujące na obrazie. Poznają, w teorii i praktyce, proces pracy nad projektem długoterminowym, m.in.:
6 zjazdów weekendowych oraz 2 plenery 3-dniowe od października do czerwca. Zjazdy stacjonarne organizujemy w lokalu stowarzyszenia przy ulicy Chłodnej 20 w Warszawie. Na plenery jeździmy poza Warszawę, są one dodatkowo płatne (pobyt). W przypadku wprowadzenia ograniczeń epidemiologicznych bądź wynikających z zagrożenia narodowego będziemy prowadzić kurs w formule online.
W roku akademickim 2024/25 planujemy następujące terminy zjazdów:
8 500,00 zł przy płatności jednorazowej lub w rozbiciu na 2 raty (4 900,00 i 4 500,00 zł). Koszt produkcji zbiorowej publikacji książkowej częściowo wliczony jest w czesne. Dla osób, które zgłoszą się do 30 kwietnia 2024 promocyjna cena 7 900,00zł.
Poniżej lista wystaw, publikacji, nagród oraz innych osiągnięć, którymi mogą się pochwalić studenci Programu Mentorskiego Sputnik Photos.